Волонтерам

prapor

Останнім часом почастішали випадки крадіжок телефонів та інших гаджетів, якими користуються волонтери. Цього варто було очікувати, враховуючи важливість комунікацій та інформацію, якою володіють ті, хто піклуються про наших воїнів. Нам усім треба стати більш обережними. Вочевидь більшість з нас не є експертами в технологіях, ми просто користуємося ними не замислюючись про безпеку. Дана інструкція максимально спрощена. Якщо окремі її пункти Вам не зрозумілі, зверніться до знайомого «програміста/ІТшника» якому ви довіряєте.

1. Створіть копію інформації (бекап) з вашого пристрою (їв)

Просто уявіть на мить, що ви загубили свій телефон/планшет/ноутбук, або, не дай Боже, у вас його вкрали чи він раптово вийшов з ладу. Уявили?

А тепер подумайте – що залишилося у вас на руках?

Список контактів, нагадування, документи і таке інше – усе це потрібно скопіювати на окремий «запасний» носій (флешка, зовнішній жорсткий диск або стаціонарний комп’ютер). Цей пристрій не повинен подорожувати разом з вами (щоб не дай Боже, не втратити усе разом). Це дуже важливий момент. Як мінімум одна копія повинна зберігатись у місці вашої постійної дислокації. Крім цього резервне копіювання важливої інформації бажано проводити постійно (раз на тиждень або частіше).

Якщо ми говоримо про комп’ютер, найлегшим варіантом буде просте копіювання. Для автоматизації процесу можна скористатися програмами на кшталт:

 • Для Windows Cobian Backup або вбудовані можливості ОС;
 • Для Linux Bacula, Clonezilla або вбудовані можливості ОС;
 • Для Mac OS вбудований механізм «Time Machine».

Якщо говорити про телефони/планшети на платформі Android, контакти можна синхронізувати з обліковим записом Gmail. Усе інше можна копіювати за допомогою програм на кшталт Handy Backup, Titanium Backup або спеціальними утилітами від виробника пристрою (Samsung Kies та ін.)

Якщо говорити про телефони/планшети на платформі Apple iOS: контакти, календар та нагадування можна синхронізувати і зберегти в Інтернеті через сервіс iCloud. Якщо ви не довіряєте Інтернет-сервісам, ви можете створити локальну резервну копію пристрою на вашому комп’ютері/ноутбуці за допомогою програми iTunes.

(Увага!) якщо цей ноутбук подорожує разом з вашим телефоном (з якого ви копіювали інформацію) – створюйте копію інформації з нього і залишайте її вдома!

Інформацію з інших пристроїв, що не потрапили у перелік можна резервувати за допомогою програм від виробника (яскравий приклад – Nokia PC/Ovi Suite) або простим копіюванням.

2. Змініть паролі від усіх облікових записів

Давайте будемо відверті – багато з нас використовують один і той самий пароль для декількох (якщо не всіх) ресурсів/сайтів. Так робити не слід. Тому що отримавши доступ до однієї системи зловмисник може зняти інформацію з усіх сервісів, на яких ви користувалися таким самим паролем.

Ще більше людей звикли використовувати прості типові паролі: 12345678, qwerty, password, 123123 і таке інше.

Люди, будьте розумними! Усі ці комбінації давно відомі і їх можуть використати для доступу до ваших облікових записів.

Усе, що стосується вашої електронної пошти, google/apple ID, сервісів типу Skype повинно бути захищено надійним паролем. Це означає, що ваш пароль:

 • не менше 12-14 символів;
 • не містить частин вашого ПІБ або ваших близьких;
 • не містить дати народження (яскравий приклад: anna1980);
 • не складається із простих слів чи послідовностей чисел;
 • містить літери + цифри + спец. символи або хоча б літери+цифри.

Як придумати надійний пароль? – це може бути комбінація цитати або назви однієї з ваших улюблених книг + довільний вислів.

Приклад: pUrKu@b1_i#n3_P@ (вислів “Пуркуа бы и не па?”, окремі літери замінені цифрами + використані спец. символи). Про всяк випадок нагадаю, що оскільки цей приклад уже опубліковано, його уже неможна використовувати у якості паролю.

Додатково ускладнити пароль ви можете якщо будете набирати його латинськими літерами на українській розкладці клавіатури (якщо це комп’ютер або ноутбук).

Я розумію, що це важко і складно, проте від цього залежить безпека вашої інформації. Пам’ятайте одне – за жодних обставин не можна нехтувати довжиною пароля. Якщо сайт/сервіс не дозволяє застосовувати окремі символи (а таке, нажаль, часто трапляється) створюйте пароль якомога довшим.

Так само я розумію, що для пересічної людини дуже важко тримати в голові такі складні паролі від великої кількості сайтів/систем/ресурсів. Записувати паролі на клаптику паперу чи користуватися програмами на кшталт KeePass – це вирішувати лише Вам, я особисто раджу тримати паролі в пам’яті. Щоб було легше придумувати і запам’ятовувати паролі, можу порадити наступну систему:

 • розділіть усі системи/сайти, якими ви користуєтесь на категорії;
 • для ресурсів, через які ви спілкуєтеся (facebook, Skype, Gmail), використовуйте унікальні складні паролі;
 • для інформаційних ресурсів використовуйте паролі середньої складності, які відрізняються кількома символами.

Така схема дозволить Вам спокійно пережити втрату одного із некритичних облікових записів, причому це не дасть зловмисникам можливості скомпрометувати ваші основні сервіси.

3. Подбайте про безпеку вашого телефону/планшету

Ви повинні чітко усвідомлювати, що ваш улюблений пристрій може стати джерелом інформації для зловмисника: з ким ви спілкуєтеся, куди збиралися, де були і т. ін. Резервне копіювання (перший пункт даної інструкції) – дозволить Вам зберегти копію інформації, якою ви користуєтеся. Настав час подбати про те, щоб викрадений пристрій не став легкою здобиччю і щоб ваша інформація не потрапила у чужі руки.

Перш за все необхідно увімкнути шифрування даних (якщо воно підтримується пристроєм):

Для Apple iOS достатньо встановити пароль на пристрій, це автоматично активує процес шифрування даних. Зверніть увагу на опцію, яка дозволяє знищити дані у випадку перебору пароля. Раджу її активувати.

Для Android необхідно спершу увімкнути блокування екрану пристрою паролем, задати пароль і тільки після цього через налаштування безпеки запустити процес шифрування.

Зважайте на те, що безпека зашифрованих даних на пряму залежить від складності паролю, який ви задали.

Окрім шифрування необхідно також подбати про можливість відстеження втраченого пристрою або його дистанційного блокування.

Володарі пристроїв Apple можуть скористатися функцією Find My iPhone. Якщо цей функціонал був налаштований заздалегідь, то можна буде отримати дані про останнє відоме місцезнаходження пристрою. Якщо пристрій уже втрачено – можна спробувати заблокувати його або виконати негайне знищення інформації.

Володарі пристроїв Android можуть отримати схожі можливості за допомогою сервісу Android Device Manager, але для цього пристрій повинен бути пов’язаний з обліковим записом Gmail. Функція віддаленого знищення даних повинна бути налаштована заздалегідь, до втрати пристрою. Альтернативою можуть стати програми на кшталт Android Lost або Plan B для старих версій платформи.

Важливо! Варто враховувати, що функції відстеження/блокування передбачають, що мобільний пристрій увімкнений і підключений до Інтернету.

~ ~ ~

Це прості речі, але про них часто забувають.

Виконання цих правил дозволить Вам убезпечити себе та особливо тих, про кого ви дбаєте.

На сьогодні це усі поради. Далі буде.

Ми переможемо. Слава Україні!

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: